Strona główna » Blog » Kocioł na pellet czy ekogroszek - co wybrać?

Kocioł na pellet czy ekogroszek - co wybrać?

Data dodania: 08-04-2020


Wybierając piec grzewczy dla swojego domu zazwyczaj w pierwszej kolejności brany jest pod uwagę aspekt ekonomiczny. Zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę samego kotła, a także materiału, który będzie w nim spalany. Dopiero w dalszej kolejności patrzymy na ekologię oraz wydajność poszczególnych rozwiązań. Warto, aby wybór pieca do domu czy też zakładu pracy był decyzją przemyślaną i podjętą z rozwagą. Dwa najczęściej wybierane paliwa do nagrzewania budynków to pellet oraz ekogroszek. Które z nich jest tańsze, wydajniejsze oraz bardziej ekologiczne?
 

Aspekt ekonomiczny
Nie jest żadną tajemnicą, że podejmując decyzję o zakupie urządzenia grzewczego kierujemy się głównie ceną materiału spalającego. W przypadku tych dwóch paliw wartości są bardzo do siebie zbliżone i w zależności od miejsca zakupu kształtują się na poziomie ok. 700 – 800 zł za tonę ekogroszku oraz 800 – 900 zł za tyle samo pelletu. Bardzo wiele zmienia natomiast kaloryczność, czyli wydajność poszczególnych kotłów. Piece na pellet są nieco nowocześniejsze, posiadające automatyczne mechanizmy. To właśnie one pozwalają niemal w całości wypalić się materiałowi. W zależności od zapotrzebowania na ciepło sterują one między innymi dopływem powietrza do komory spalania, co zapewnia równomierne oraz niemalże całościowe wypalenie się materiału. Dla porównania, z każdej tony ekogroszku pozostaje ok. 150 kg popiołu.
 

Żyj w zgodzie z naturą
Choć ekologia nie jest jeszcze kluczowym aspektem, na który zwracamy uwagę przy wyborze urządzeń grzewczych, to jednak rosnąca świadomość społeczeństwa powoduje, że coraz częściej wybieramy kotły posiadające 5 klasę pod względem emisji szkodliwych substancji do środowiska. Spełnienie tej normy pozwala między innymi otrzymać dotacje na zakup kotła działającego zarówno na biomasę, jak i ekogroszek.
 

Kocioł na pellet czy ekogroszek?
Węgiel należy do nieodnawialnego źródła energii, przez co należy nim racjonalnie gospodarować. Inaczej sytuacja ma się w przypadku biomasy, która pochodzi od roślin. Aspekty ekonomiczne oraz ekologiczne przemawiają za pelletem, jednak to, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujemy zależy między innymi od posiadanego budżetu, dostępności materiału spalanego, a także oczekiwanej wydajności pieca.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Newsletter

 

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies .
Nie pokazuj więcej tego komunikatu