Kotły zgazujące na drewno ATMOS DC xx S/SX – Dřevoplyn
Kotły zgazujące drewno ATMOS typ Drevoplyn charakteryzują się cylindryczną komorą zasypową z tylnym doprowadzeniem wstępnie podgrzanego powietrza pierwotnego i wtórnego, dyszą zgazującą, dolną komorą spalania z kształtką ceramiczną oraz wentylatorem ssącym.
Tylny czopuch jest wyposażony w regulator powietrza pierwotnego i wtórnego oraz regulator mocy Honeywell. Dzięki temu kocioł może pracować na zmniejszonej mocy po wyłączeniu wentylatora. Palenisko kotła i komora spalania wykonane są z wysokiej jakości blachy o grubości 6 mm. Kocioł charakteryzuje się prostą obsługą i łatwym czyszczeniem.
Zgazowanie drewna to cykl przemian z udziałem tlenu, dwutlenku węgla oraz pary wodnej, prowadzący do wytworzenia gazu syntezowego (drzewnego) składającego się głównie z tlenku węgla oraz wodoru i metanu. Następnie gaz drzewny spalany jest w ceramicznej komorze spalania, co gwarantuje optymalne wypalanie wszystkich substancji. Dostarczanie powietrza do spalania sterowane jest przez wentylator. Umożliwia to szybkie rozpalenie w kotle i wysoką jakość spalania już od samego początku tego procesu. Temperatura płomienia dochodzi do 1000 – 1200 °C. Palenisko kotła – zasyp wykonany z wysokiej jakości blachy o grubości 6 mm.
Odwrotne spalanie oraz ceramiczna komora spalania, umożliwiają praktycznie doskonałe spalanie z ograniczeniem do minimum szkodliwych wyziewów. Kotły spełniają limity dla ekologicznie przyjaznych wyrobów. Większość kotłów ATMOS zalicza się według normy PN EN 303-5 do 5 KLASY, a tym samym spełniają najwyższe wymogi EU i ECODESIGN 2015/1189.
ZALETY KOTŁÓW ZGAZOWUJĄCYCH DREWNO ATMOS:
- Możliwość spalania dużych kawałków drewna, polana 530 mm
- Duży zasobnik na opał – długi czas spalania
- Wysoka wydajność od 87 do 92 % w zależności od typu – powietrze pierwotne i wtórne jest wstępnie ogrzewane do wysokiej temperatury
- Ekologiczne spalanie
- Wentylator wyciągowy – bezpyłowe usuwanie popiołu, kotłownia bez dymu
- Pętla chłodząca przed przegrzaniem – bez ryzyka uszkodzenia kotła
- Automatyczne wyłączenie kotła po spaleniu opału – termostat spalinowy
- Wygodne usuwanie popiołu – duża ceramiczna komora spalania na popiół (w przypadku drewna usuwa się raz w tygodniu)
- Kocioł bez wymiennika rurowego – łatwiejsze czyszczenie
- Małe wymiary i niska masa
- Wybór drzwi lewych / prawych
- Wysoka jakość
Regulacja elektromechaniczna – moc kotła jest regulowana poprzez zawór regulacyjny powietrza sterowany regulatorem ciągu typu FR 124, który automatycznie otwiera lub zamyka zawór powietrza w zależności od ustawionej temperatury wody na wylocie (80 – 90 °C). Oprócz regulacji mocy, regulator ciągu pomaga chronić kocioł przed przegrzaniem. Jego zaletą jest szybkie rozpalenie i osiągnięcie wymaganej mocy przy pełnym otwarciu zaworu. Kotły wyposażone są w termostat regulacyjny na panelu sterującym, który steruje wentylatorem wyciągowym w zależności od ustawionej temperatury wody na wylocie (80 – 85 °C) oraz w termostat spalin, który służy do wyłączenia kotła i wyłączenia dopływu spalin po wypaleniu paliwa. W przypadku podłączenia kotła do zbiorników akumulacyjnych termostat spalin steruje także pracą pompy w obiegu kotła.
Zaletą regulacji i konstrukcji kotłów ATMOS jest to, że kotły pracują przy dobrym ciągu kominowym do 70 % mocy znamionowej nawet bez wentylatora.
INSTALACJA - DODATKOWY OSPRZĘT:
Kotły ATMOS powinny być zabezpieczone poprzez układ pompowo-zaworowyLADDOMAT lub przez zawór termoregulacyjny, w celu osiągnięcia minimalnej temperatury wody powrotnej do kotła na poziomie 63'C. Dzięki temu wydłużamy żywotność kotła oraz zachowuje on optymalną sprawność przez długie lata użytkowania. LADDOMAT - chroni nam kocioł przed zimnym powrotem wody oraz korozją, zapewnia szybsze wygrzanie kotła, ładuje bufor / akumulator ciepła, zapewnia odbiór grawitacyjny w przypadku braku prądu.
Zalecamy także montaż z tzw. BUFOREM (zbiornikiem akumulacyjnym), w którym gromadzona jest gorąca woda. Zapewnia to optymalną pracę dla kotła, który może bezproblemowo pracować na wyższych temperaturach oraz bez ryzyka przegrzania. Wydłuża to jego żywotność i co najważniejsze zapewnia duże oszczędności. To rozwiązanie znacznie obniża koszty eksploatacji urządzenia grzewczego.
Wszystkie kotły ATMOS w standardzie sprzedawane są ze specjalna wężownicą schładzającą kocioł. Aby jednak zadziałała ona tak jak powinna, należy zamontować do kotła upustowo-termiczny zawór bezpieczeństwa.
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.